2016 Contest Dates Announced

Posted on Updated on

Bedwoth Civic Hall Screen Shot 2015-03-14 at 22.15.52

The Midlands Area Brass Band contest for 2016 will be held on Saturday 12th and Sunday 13th March 2016. Further details will follow on this site when it becomes available from the regional committee.

Grading Tables and Full Results online

Posted on Updated on

The Midlands Regional Committee have now published online the full set of grading tables for 2015. This has now been completed after having sent each band the grading tables in the post. Congratulations to those who have gained promotion this year, and to those who have gained qualification for a place at the National Finals for their respective sections. Full results available on the menus above.

Midlands Region Champion Band 2015 – Virtuosi GUS
GUS

Contest Information – 2015

Posted on Updated on

Please find below further information about the 2015 contest to be held in Bedworth on the 7th and 8th March.

Final information to Bands

2015 – Percussion provided (including timpani sizes and makes)

Rehearsal facilities Bedworth

Additional section information is posted below.

Championship Section Information 2015

Posted on

Championship Section – Midlands Area

THE CIVIC HALL, BEDWORTH – Sunday 8th March 2015

Test Piece – The Torchbearer – Peter Graham

Adjudicators – Alan Morrison & Paul Holland

BANDS ENTERED:
Blidworth Welfare
Derwent Brass
Desford Colliery (LCIWTF)
Foresters Brass 2000
Hathern
Jaguar Land Rover
Newstead Brass
Ratby Co-operative
Spal Sovereign Brass
Staffordshire
Thoresby Colliery
Virtuosi GUS

DRAW AND TIMINGS:

Draw Time 12.00 noon and section to commence at the completion of the Second Section Results

1st Section Information 2015

Posted on

First Section – Midlands Area

THE CIVIC HALL, BEDWORTH – Saturday 7th March 2015

Test Piece – A London Overture – Philip Sparke

Adjudicators – John Doyle & Mike Kilroy

BANDS ENTERED:
Bakewell Silver
Bedworth Brass
Bilton Silver (Rugby)
City of Coventry Brass
Daventry Brass
Enderby
Gresley Colliery
Harborough
Ireland Colliery
Jackfield Elcock Reisen
Kibworth
Langley
Leicestershire Co-op
Oddfellows Brass
Phoenix West Midlands Brass
Shirebrook MW Unison
Shirley
Wigston

DRAWS AND TIMINGS:

Draw Time: FIRST DRAW – 10.00 A.M. SECOND DRAW – 12 NOON

Commence section at 11.00 A.M

2nd Section Information 2015

Posted on

Second Section – Midlands Area

THE CIVIC HALL, BEDWORTH – Sunday 8th March 2015

Test Piece – Variations on Maccabeus – K Norbury

Adjudicators – John Berryman & Mark Wilkinson

BANDS ENTERED:
Amington
Avonbank(Evesham)
Brackley & District
Burbage (Buxton)
Carlton Brass
Ibstock Brick Brass
Long Eaton Silver Prize
Raunds Temperance
Rushden Town
Shipston Town
Shirland Welfare
Tintwistle

DRAWS AND TIMINGS:

Draw Time: FIRST DRAW 9.00 a.m. and SECOND DRAW – 10.30 a.m.
section to commence at 10.00am

3rd Section Information 2015

Posted on Updated on

Third Section – Midlands Area

NICHOLAS CHAMBERLAINE TECHNOLOGY COLLEGE, BEDWORTH
Saturday 7th March 2015

Test Piece – Evolution, Five States of Change – Philip Sparke

Adjudicators – John Berryman & Mark Wilkinson

BANDS ENTERED

Arrow Valley
City of Birmingham
Cleobury Mortimer Concert Brass
Fairfield (Buxton)
Foss Dyke
Hucknall & Linby MC Brass
Ifton Colliery
Matlock
Melton
Moulton 77
Newhall
Resdev Market Rasen
Rolls Royce (Derby)
Stamford Brass
Towcester Studio
Trentham Brass
University of Warwick
Wellington (Telford)

DRAWS AND TIMINGS:

Draw Time: FIRST DRAW – 10.00 A.M SECOND DRAW – 12.00 NOON

Section to commence at 11.00 a.m